Współczesne państwo. Wybrane problemy
Państwo to najstarsza i najpowszedniejsza polityczna organizacja społeczności i społeczeństw. W okresie kilku tysiącleci istnienia, podobnie jak cała sfera życia politycznego, ulegało ewolucji, dostosowując się do zmian gospodarczych, społecznych czy kulturalnych. Przeobrażenia nie ominęły także państwa współczesnego. Ich zakres i kierunki są uzależnione od wielu czynników. Do najważniejszych należą: dzieje społeczeństw, poziom rozwoju społeczno-gospodarczego, kształt struktury społecznej, zróżnicowanie etniczne, narodowe i rasowe.
Od co najmniej półwiecza wyraźny wpływ na kształt, strukturę i funkcjonowanie państw wywiera proces globalizacji, który rozszerzył i wzmocnił międzypaństwowe współzależności ekonomiczne, polityczne i militarne oraz doprowadził do zwiększenia roli międzynarodowych korporacji gospodarczych i wzrostu znaczenia zarówno organizacji międzynarodowych, jak i niezinstytucjonalizowanych form współpracy międzyrządowej. Jednocześnie w wielu rejonach świata dynamiczne przebiega proces decentralizacji państw, przybierający najczęściej postać regionalizacji i lokalizacji. Innym trendem uwidaczniającym się w zdecydowanej większości współczesnych państw jest wzrost znaczenia organów władzy wykonawczej i administracji publicznej.
W książce wyróżnić można sześć powiązanych merytorycznie części, traktujących o:
• miejscu współczesnego państwa w myśli politycznej,
• funkcjach i kierunkach aktywności państwa,
• roli państwa w dobie globalizacji,
• procesach decentralizacji,
• przeobrażeniach europejskich państw postkomunistycznych,
• idei społeczeństwa obywatelskiego.
Niniejsza monografia jest próbą refleksji na temat zmian zachodzących we współczesnych państwach oraz naukowego ujęcia procesów, które wpływają na kształt tych zmian. Zebrano w niej głosy zarówno uznanych autorytetów w dziedzinie nauki o polityce, jak i młodych obiecujących adeptów tej dyscypliny.