Finanse przedsiębiorstwa
Książka ma w pełni oryginalny i autorski charakter i jest niezwykle udanym, zwięzłym, a także bardzo obecnie w Polsce przydatnym podręcznikiem dla studiujących finanse i zarządzanie finansami.
Autorski charakter książki przejawia się przede wszystkim w wykorzystaniu własnego dorobku Autorki, w szczególności z zakresu majątku i kapitału obrotowego, zarządzania należnościami i zobowiązaniami, polityki kredytu kupieckiego i odpowiedzialności finansowej przedsiębiorstwa w stosunkach umownych, jakże istotnej w gospodarce rynkowej.
Związki treści podręcznika z rzeczywistością gospodarki Polski są w wyjątkowo umiejętnym uwzględnieniu stanu rozwoju rynku w Polsce, co przesądza o konieczności innego stawiania akcentów we współczesnym podręczniku jakim jest książka D. Krzemińskiej, aniżeli to ma miejsce w podręcznikach amerykańskich z zakresu zarządzania finansami korporacji.
Walory merytoryczne podręcznika to rzetelność i poprawność wykładu, a także wyjątkowo udane wyważenie ujęcia formalnego w języku matematycznym i ujęcia werbalnego w języku tak ekonomicznym, jak i prawnym.
Zalety dydaktyczne widoczne są przede wszystkim w zwięzłości i jasności języka, trosce o logikę wywodów, w licznych mających ułatwić studiowanie podkreśleniach w tekście, wielości schematów i tablic oraz umieszczeniu śródtytułów na marginesach książki. Zwracają uwagę przykłady liczbowe w tekście, a także pytania sprawdzające na zakończenie każdej części podręcznika oraz zadania do samodzielnego rozwiązania dla studentów wraz z odpowiedziami do tych zadań.