Filozofia w służbie polityki
Działalność polityczna stanowi integralną część życia zbiorowego całego społeczeństwa i jako taka pozostaje przedmiotem wspólnej troski tych, którzy ją czynnie uprawiają, i tych, którzy z racji wykształcenia i zawodu mogą mieć wpływ na jej realny kształt. Obowiązkiem polityków jest przestrzeganie standardów etycznych oraz dbałość o utrzymanie stałego kontaktu z wyborcami, natomiast powinnością ludzi myślących – zaangażowana obserwacja wydarzeń połączona z refleksją nad możliwością doskonalenia form życia politycznego.
Monografia poświęcona jest analizie relacji między etyką a światem polityki. Może stać się przyczynkiem do korygowania negatywnego wizerunku polityka w polskim społeczeństwie. Stanowi zbiór artykułów uporządkowanych w trzech częściach: Filozofia a świat polityki, Etyczne podstawy ładu politycznego oraz Kulturowe zaplecze polityki.
Autorami tekstów są wybitni specjaliści reprezentujący dziedziny filozofii, filozofii polityki, etyki, socjologii i nauk o polityce z wielu polskich ośrodków naukowych, a także wyróżniający się młodsi pracownicy naukowi związani z Wydziałem Zamiejscowym w Chorzowie Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.
Książka adresowana jest do pracowników naukowych, studentów, osób zainteresowanych wiedzą z zakresu nauk społecznych oraz polityków.