Radosław Targosz – dr, absolwent Wydziału Wychowania Fizycznego Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie (1999). Stopień doktora nauk o kulturze fizycznej uzyskał na tym samym Wydziale w 2005 roku. Nauczyciel akademicki w katedrze Ekonomii na Wydziale Zamiejscowym w Chorzowie Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, gdzie od 2006 roku pełni funkcję Kierownika Zakładu Turystyki.
Członek Koła Młodych Polskiej Akademii Olimpijskiej działającej przy Polskim Komitecie Olimpijskim w Warszawie. Licencjonowany pilot wycieczek zagranicznych. Dyrektor Filii Towarzystwa Edukacji Bankowej w Krakowie. Prywatnie, miłośnik sportów zespołowych – głównie piłki nożnej (trener II klasy) oraz sportów indywidualnych, takich jak: narciarstwo, bilard, snooker i tenis ziemny.
Autor szeregu artykułów naukowych z zakresu turystyki i sportu, uczestnik licznych konferencji związanych z sportem, rekreacją i promocją turystyki w Polsce.
Książka poświęcona jest wybitnemu przedstawicielowi polskiej turystyki - dr. Mieczysławowi Orłowiczowi. Porusza problematykę rozwoju turystyki, w tym turystyki masowej, na ziemiach polskich od końca XIX wieku do połowy XX wieku, a więc w czasach aktywnej działalności bohatera monografii, wskazując na nadal aktualne wątki w tym zakresie. Przedstawia proces tworzenia się i przekształcania pierwszych na ziemiach polskich organizacji turystycznych (Towarzystwo Tatrzańskie, Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze) oraz sportowych (Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich, Związek Polskich Związków Sportowych, Polski Komitet Olimpijski).
Opracowanie zawiera bardzo dokładną, chronologicznie usystematyzowaną spuściznę po Mieczysławie Orłowiczu, uznawanym przez środowisko miłośników wypraw w górskie i nizinne regiony kraju za „Ojca turystyki masowej w Polsce” i stawianym w szeregu obok tak wybitnych ludzi, jak: Stanisław Staszic, Wincenty Pol czy Julian Ursyn Niemcewicz.