Uposażenie nauczycieli szkół ogólnokształcących w Polsce w latach 1944-1992
Książka ma charakter wyczerpującej monografii historyczno-pedagogicznej oraz pedeutologicznej, nieobecnej dotąd w polskiej literaturze pedagogicznej okresu powojennego.
Autorka prezentuje pełną panoramę zagadnień z zakresu wynagrodzeń nauczycieli, dotyczących m.in. ewolucji grup uposażeniowych, awansu automatycznego, przegrupowań w tym zakresie, wynagrodzeń za godziny ponadwymiarowe, świadczeń socjalnych i w naturaliach.
Pogłębiona i wszechstronna analiza wynagrodzeń nauczycieli przeprowadzona została w blisko pięćdziesięcioletnim okresie badawczym. Przynosi odpowiedź na istotne także obecnie pytania:
• jaka była realna siła nabywcza uzyskiwanych wynagrodzeń?,
• jaki wpływ na wysokość wynagrodzeń nauczycieli miało wykształcenie?,
• jak wzrastało wynagrodzenie nauczycieli w trzynastoletnim okresie wykonywania pracy zawodowej?
Przeprowadzone badania pozwalają na wyciągnięcie jednoznacznego wniosku: nauczyciele zarabiali i nadal zarabiają zbyt mało w stosunku do nakładu pracy, co wymaga szybkich działań ukierunkowanych na zmianę tej niekorzystnej tendencji.
Niniejsza publikacja szczególną wartość poznawczą przedstawia dla pedeutologów i historyków oświaty. Stanowi ważny przyczynek do dziejów nauczycielstwa w Polsce.