Uśmiechy grozy
Władysław Balicki powiedział kiedyś, że gdy zejdzie z tego świata i zastuka do Bram Niebios, a św. Piotr zapyta o powód, dla którego stuka, odpowie że:
– odzwyczaił się od palenia,
– zbudował dom za komuny,
– przebiegł maraton.
Powodów można podać chyba więcej.
Autor książki jest naukowcem, specjalizującym się w dwóch dziedzinach: ekonomii i metodologii nauk. W pracy habilitacyjnej wydanej z nadrukiem „do użytku służbowego” wykazał nieuchronność kolejek w socjalizmie.
W roku 1980 został przewodniczącym „Solidarności” w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, a w stanie wojennym i w następnych latach działał – nie tylko piórem – w antykomunistycznym podziemiu.
W latach dziewięćdziesiątych wraz z zespołem założył w Poznaniu największe w kraju niepaństwowe konsorcjum edukacyjne, prowadzące 4 wyższe uczelnie i ok. 100 szkół ponadlicealnych. Jest rektorem Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu – stale zajmującej bardzo wysokie miejsce w ogólnopolskich rankingach.
Chlubi się nadanym przez Kapitułę tytułem Kalos Kagathos oraz członkostwem w elitarnej Akademii Mistrzów Sportu – Mistrzów Życia.
Jest popularny wśród studentów nie tylko dlatego, że rowerem jeździ do uczelni, że prowadzi doroczny, godzinny bieg terenowy „Pogoń za rektorem” i wygrywa w konkurencji „Kto zrobi więcej pompek”. Nie tylko dlatego, że zalicza maratony, dźwiga sztangę, a mistrzostwa w pływaniu otwiera, płynąc kraulem. Jest popularny również dlatego, że na wykładach opowiada dowcipy i dzieli się wrażeniami z rowerowych podróży, że jest autorem, być może jedynej w świecie piosenki w której znalazł się PKB (Produkt Krajowy Brutto), że w przedmowie do podręcznika dziękuje kotu za pomoc, i że gdy studenci przynieśli mu na egzamin gitarę i ciastka, to egzamin zarządził, ciastek odmówił, a po egzaminie przez pół godziny śpiewał autorskie piosenki, akompaniując sobie na gitarze.
Poznański pomnik „Starego Marycha” – rowerzysty z teczką jest, jak mówią studenci, jego pomnikiem, a jego (rektora) rower – weterana szos całej Europy – studenci nazywają PKB.
Podróże rowerowe Autora:
1. Kołobrzeg – Słoneczny Brzeg (Bułgaria, 1972)
2. Ystad (Szwecja) – Ludvika (Szwecja) – Ystad (Szwecja, 1976)
3. Międzychód – Sorrento (1993)
4. Międzychód – Paryż (1994)
5. Helsinki – Mehamn (Norwegia, Morze Barentsa, 1996)
6. Lourdes (Francja) – Przyl. Św. Wincentego (Portugalia, 1998)
7. Augustów – St. Petersburg (1999)
8. Chełm Lubelski – Odessa (2000)
9. Warna – Ankara (2003)
10. Rovaniemi (Finlandia) – Ludvika (Szwecja, 2005)
11. Paryż – Lourdes (Francja, 2006)