Bankowość. Podręcznik dla studentów
Mark Blaug napisał kiedyś w swojej książce, że „Ci co umieją coś zrobić, robią to, Ci co nie umieją zrobić, nauczają, zaś Ci, co nie umieją ani zrobić, ani uczyć, piszą podręczniki”. Grono Autorów tego podręcznika, podobnie jak autor cytatu, próbują dowieść, że teza ta nie musi być prawdziwa, nawet w przypadku podręcznika z bankowości.
Bardzo szybkie tempo zmian systemowych, regulacji prawnych oraz wdrażanie innowacji w usługach bankowych wymaga interdyscyplinarnej wiedzy i bardzo dobrego rozeznania we współczesnych finansach, a także znajomości praktyki. Dlatego wśród Autorów znajdują się nauczyciele akademiccy z doświadczeniem naukowym, bankowym i dydaktycznym z różnych uczelni w kraju i praktycy.
Podręcznik dotyczy pieniądza, polityki pieniężnej oraz analizy doświadczeń NBP z lat 90. Scharakteryzowano w nim podstawy prawne działalności banków, zarządzanie bankiem (ze szczegółowym uwzględnieniem jego kapitałów), marketing bankowy, operacje bankowe, reguły i instrumenty zarządzania ryzykiem w bankowości. Ukazano specyfikę banku jako instytucji zaufania publicznego i system bezpieczeństwa, w którym działają banki w Polsce. Należną uwagę poświęcono windykacji należności, a w przypadku jej nieskuteczności – likwidacji bądź upadłości banku. Całość zamyka syntetyczna charakterystyka procesu integracji systemów bankowych w Europie.
Mając na uwadze potrzeby Czytelnika, zadbano o odpowiednią strukturę treści oraz taki układ graficzny, który ułatwi studiowanie. Na marginesie zostały więc wyodrębnione podstawowe kwestie, a po każdym rozdziale sformułowano pytania, pozwalające na samodzielną kontrolę przyswojenia treści zawartych w niniejszym podręczniku.