Marketing w szkole wyższej. Istota i znaczenie marki
Rynek edukacyjny w Polsce osiągnął etap dojrzałości, co wymusza krytyczne spojrzenie na dotychczasowe strategie zarządzania marketingowego realizowane przez uczelnie.
W trosce o wzmacnianie pozycji rynkowej szkoły wyższe podejmują wiele nowych działań, m.in. na rzecz budowania silnej pozycji marki uczelni. Skuteczne zarządzanie marką to jedna z najważniejszych strategii w planowaniu długofalowego rozwoju szkoły wyższej. Poza podstawowymi atrybutami marki, jak nazwa, logo i kolorystyka, liczą się przede wszystkim wartości oraz idee, na których jest budowana jej pozycja. Stosownie do zmian w otoczeniu marka powinna oferować wartości, które są stałe, podstawowe, takie jak: wiedza, edukacja, poszukiwanie prawdy, etyka czy troska o relacje społeczne. Jednocześnie marka powinna zmieniać się w tych obszarach, które świadczą o jej dostosowaniu do otoczenia – właściwe komunikaty, narzędzia promocji, formy kontaktów i elementy wizerunkowe. Rolą marki szkoły wyższej jest również integracja całej społeczności akademickiej z jej interesariuszami oraz absolwentami. Powinna ona także obejmować zasady i sposoby tworzenia kultury organizacyjnej uczelni – najtrudniejszego do skopiowania elementu przewagi konkurencyjnej.
O tych wszystkich niezwykle ważnych i złożonych problemach traktuje niniejsza publikacja. Zawiera ona refleksje badaczy i wypowiedzi praktyków, którzy od lat budują marki szkół wyższych na rynku w Polsce oraz w innych krajach świata. Cennym uzupełnieniem rozważań są analizy przypadków, dotyczące konkretnych problemów oraz sposobów ich rozwiązania. Bogactwo zawartych w publikacji opisów i analiz może być nieocenioną pomocą dla wszystkich, którzy skupiają swoje wysiłki na krytycznej refleksji w procesie podejmowania decyzji budowania marki szkoły wyższej na zmieniającym się rynku.
prof. dr hab. Henryk Mruk
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu