Rola bezpośrednich inwestycji zagranicznych w rozwoju gospodarczym krajów Afryki Subsaharyjskiej
Problematyka monografii obejmuje ważny i mało rozpoznany obszar oddziaływania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) na rozwój gospodarczy Afryki Subsaharyjskiej. Książka ma wypełnić lukę istniejącą w polskiej fachowej literaturze ekonomicznej. Przepływ kapitału zagranicznego, zwłaszcza w formie BIZ, wywołuje skutki zarówno pozytywne, jak i negatywne. Efektywność BIZ jest różna na rynkach krajów rozwiniętych i rozwijających się i zależy od wielu uwarunkowań. Afryka Subsaharyjska nie stanowi jednorodnego regionu. Jej poszczególne podregiony różnią się od siebie nie tylko bogactwem surowców, środowiskiem naturalnym, ale także poziomem rozwoju. Przez obecność kapitału zagranicznego i łatwy dostęp do know-how w wielu krajach tego regionu BIZ stały się motorem rozwoju gospodarczego.
W monografii przedstawiono:
- teorie objaśniające zjawisko rozwoju gospodarczego,
- teoretyczne aspekty zjawiska BIZ,
- uwarunkowania rozwoju BIZ w krajach Afryki Subsaharyjskiej,
- przebieg i skutki rozwoju BIZ w krajach Afryki Subsaharyjskiej, tj. zmiany wielkości BIZ i ich struktury w badanym okresie,
- rolę BIZ w rozwoju gospodarczym wybranych krajów Afryki Subsaharyjskiej z wykorzystaniem modelu ekonometrycznego oraz analizy regresji.
Książka adresowana jest do pracowników naukowych i studentów uczelni ekonomicznych oraz wszystkich osób zainteresowanych problematyką krajów Afryki Subsaharyjskiej.
Problem ogromnych dysproporcji ekonomicznych między bogatymi państwami wysoko rozwiniętymi a biednymi krajami rozwijającymi się stanowi od wielu już dekad jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi gospodarka światowa i społeczność międzynarodowa. Praca dr. Erica Ambukity oraz jej wyniki mogą być zatem wysoce interesujące […]. Poruszana w pracy problematyka jest ważna, aktualna i w przypadku krajów Afryki Subsaharyjskiej rzeczywiście mało znana.
z recenzji prof. dr. hab. Przemysława Deszczyńskiego