Izby przemysłowo-handlowe w Polsce na tle Europy i Stanów Zjednoczonych
Książka poświęcona jest miejscu i roli izb przemysłowo-handlowych w systemie administracji publicznej w Polsce na tle innych państw Europy i Stanów Zjednoczonych. W Europie izby przemysłowo-handlowe funkcjonują w ramach dwóch różniących się zasadniczo modeli – anglosaksońskiego i kontynentalnego, inaczej francuskiego.
W Polsce w okresie II Rzeczypospolitej izby przemysłowo-handlowe działały według modelu francuskiego, były instytucjami samorządu gospodarczego w znaczeniu teorii prawa administracyjnego, czyli korporacjami prawa publicznego o obligatoryjnym członkostwie i władztwie administracyjnym. Stanowiły zdecentralizowaną formę administracji państwowej. W obszarze swego władztwa były podmiotami samodzielnymi i niezależnymi od administracji rządowej.
Inaczej jest w III Rzeczypospolitej – tutaj izby przemysłowo-handlowe, nazywane również samorządem gospodarczym, funkcjonują jako korporacja prawa prywatnego, ale samorządem de facto nie są. Są prywatnymi stowarzyszeniami o dobrowolnym członkostwie i bez władztwa administracyjnego. W relacji do organów administracji rządowej nie są partnerami, tylko petentami. W tej sytuacji polscy przedsiębiorcy, najbardziej kompetentny czynnik społeczny w dziedzinie gospodarczej, są pozbawieni realnego wpływu na ład rynkowy i politykę państwa. Pogłębia to widoczny dystans cywilizacyjny między Polską a Niemcami, Francją i innymi państwami Unii Europejskiej, zaliczanymi do krajów „pierwszej prędkości”.
Powstaje pytanie: jak zmniejszyć ten dystans, którego miarą jest trzykrotnie niższy w Polsce – w stosunku do Niemiec i Francji – krajowy produkt brutto na jednego mieszkańca? Co zrobić, by Polska odbiła się od „średniości” i znalazła wśród krajów „pierwszej prędkości”? Na te i inne pytania lektura tej książki pomoże Czytelnikowi znaleźć odpowiedź.