Pola wolności
Książka w formie pdf do pobrania pod linkiem (TUTAJ)
Przedstawiamy Państwu jedenastą już książkę towarzyszącą konferencji „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa”. W publikacji pod red. naukową Alicji Bartuś 18 autorów rozważa konsekwencje korzystania z wolności (bądź nie) zarówno w skali makro (społeczeństw, państw, narodów), jak i mikro (w sferze intymnej, ludzkiej godności). Zebrane teksty wydają się idealnym przyczynkiem do rozważań na temat roli wolnego myślenia, formułowania i wyrażania myśli oraz działania w warunkach wojny i zniewolenia – ale też w czasach burzliwych i niepewnych, gdy groźba wojny i zniewolenia nad nami wisi, albo – pamiętając, że zniewolenie to proces – mamy liczne dowody na to, że pola wolności naszej i innych są zawężane.
Z recenzji:
dr hab. Dorota Sula: „Jeżeli człowiek jest wewnętrznie wolny, może być także wolny w każdej sytuacji, nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach” - pisał francuski filozof, Emmanuel Mouniera. Właśnie o takich momentach opowiada niniejsza książka. Historycy, politolodzy, socjolodzy, filozofowie, kulturoznawcy badając postawy ludzi i ich działania w czasie II wojny światowej, podczas okupacji, w gettach czy obozach koncentracyjnych, ukazują ogromne pragnienie wolności każdego człowieka, które prowadzi do przekraczania narzucanych granic. Autorzy tekstów, pokazując z wielu perspektyw różne pola wolności, odkrywają po raz kolejny ułomność i bezradność jednostki, grup i narodów uwikłanych w wojenną zawieruchę, ale także siłę i niezłomność ludzkiego ducha.
dr hab. Piotr Trojański, prof. UP: Utrata wolności, proces polegający na systematycznym odbieraniu człowiekowi elementarnych praw, jest nieodłącznym elementem czasów wojny i okupacji. Autorzy artykułów pomieszczonych w niniejszej książce opisują i analizują, w jaki sposób korzystanie przez ludzi z wolności na różnych etapach zniewolenia mogło przyczynić się do ograniczenia lub rozprzestrzeniania się zła. Analizują różne koncepty, strategie, przestrzenie, manifestacje i (nie)pamięci wolności. Omawiają je z perspektywy nie tylko ofiar, ale i sprawców oraz świadków, kwestionując tym samym wiele dotychczasowych wyobrażeń. Godna podkreślenia jest interdyscyplinarność prowadzonych w książce rozważań. Stanowi ona cenny wkład w refleksję nad znaczeniem wolności myślenia i działania człowieka w czasach zniewolenia.