System rekompensat dla inwestorów giełdowych w Polsce na tle rozwiązań zagranicznych
Bogna Janik – doktor nauk ekonomicznych, absolwentka Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, adiunkt w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu; wieloletni praktyk w zakresie bankowości i rynków kapitałowych współautorka Kompendium wiedzy o bankowości oraz wielu publikacji naukowych z dziedziny rynku kapitałowego; doświadczony wykładowca poznańskich uczelni.
Książka jest rezultatem rozprawy doktorskiej, obronionej w 2006 r. w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Podjęto w niej problematykę ochrony inwestora giełdowego przed skutkami ryzyka finansowego i operacyjnego, na jakie jest narażony w procesie inwestycyjnym. Przeprowadzono analizę porównawczą systemów rekompensat działających w krajach Unii Europejskiej i USA, a następnie, uwzględniając specyfikę polskiego rynku kapitałowego, zaproponowano modyfikacje polskiego systemu rekompensat. Omówione w książce systemy służą zwiększeniu bezpieczeństwa obrotu finansowego, które wyraża się między innymi w regulacjach dotyczących ochrony konsumenta jako nieprofesjonalnego klienta usług finansowych. Przedmiotem ochrony jest rynkowa pozycja konsumenta, a nie jego indywidualny interes. Stosowane regulacje mają na celu kompensowanie występującej po stronie konsumenta deficytu wiedzy, doświadczenia czy braku specjalizacji.
Publikacja adresowana jest do studentów studiów ekonomicznych, pracowników przedsiębiorstw inwestycyjnych oraz drobnych inwestorów.
„Recenzowana praca doktorska jest poświęcona aktualnym i ważnym – dla bezpieczeństwa obrotu na rynku finansowym ekonomicznych interesów inwestorów i przedsiębiorstw inwestycyjnych – zagadnieniom. […] zawiera rozwiązanie konkretnego problemu mającego wymierną i znaczącą wartość aplikacyjną. Praca powinna być dostępna dla osób zainteresowanych badaniem procesów zachodzących na rynku kapitałowym.
z recenzji prof. nadzw. dr. hab. Mariana Żukowskiego