Od złotego do euro
W styczniu 2004 r. upłynęła pierwsza kadencja Rady Polityki Pieniężnej. Zakończenie kadencji RPP to odpowiedni moment, aby podsumować jej sześcioletnią działalność, by dokonać analizy i oceny prowadzonej przez nią polityki monetarnej. W tym celu Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu zorganizowała konferencję naukową, w której udział wzięli byli członkowie Rady, przedstawiciele instytucji finansowych i naukowcy z uczelni ekonomicznych z całego kraju. Książka Od złotego do euro zawiera wygłoszone podczas konferencji referaty, obszerne fragmenty pełnej polemik dyskusji oraz dodatkowe, specjalnie napisane, artykuły, dopełniające omawianą problematykę.
Zawartość tematyczna książki nie ogranicza się jednak do analiz rozmaitych aspektów działania Rady Polityki Pieniężnej pierwszej kadencji. Obejmuje ona również opracowania, które pozwalają umieścić tę działalność w szerszym kontekście czasowym. Jego ramy wyznaczają z jednej strony – historia współczesnego złotego, a z drugiej strony – ostatni oczekiwany etap tej historii przed przystąpieniem Polski do strefy euro.
W publikacji:
• G. Wójtowicz pisze o ewolucji i kondycji współczesnego złotego,
• W. Wilczyński omawia spory o politykę pieniężną w okresie transformacji,
• C. Józefiak analizuje przebieg procesu dezinflacji w latach 1990-2003,
• S. Gomułka opisuje instytucjonalne uwarunkowania funkcjonowania RPP,
• W. Ziółkowska analizuje wpływ polityki fiskalnej na działalność RPP,
• M. Reluga pisze o roli RPP w przywracaniu równowagi zewnętrznej,
• J. Borowski omawia czynniki określające akcesję Polski do ERM II.
Uzupełnieniem artykułów jest kalendarium działalności Rady Polityki Pieniężnej w latach 1998-2003 (opracowane przez G. Cichowicza i A. Małeckiego) wraz z pełnym zestawem parametrów polityki pieniężnej, ustalanych przez RPP w tym okresie.
Od złotego do euro to jedyna na rynku wydawniczym publikacja, która zawiera usystematyzowaną analizę i ocenę działalności Rady Polityki Pieniężnej pierwszej kadencji.