Izby przemysłowo-handlowe w Polsce i w Niemczech
Celem pracy jest przedstawienie genezy i istoty samorządu gospodarczego oraz rozwoju jego instytucji w postaci izb przemysłowo-handlowych na ziemiach polskich i niemieckich tak w przeszłości, jak i współcześnie. Szczególną uwagę poświęcono analizie porównawczej podstaw prawnych i zasad funkcjonowania izb przemysłowo-handlowych w III Rzeczypospolitej i w Republice Federalnej Niemiec.
Sławomir Cyganek w swojej pracy podkreśla, „iż funkcjonujące w obu krajach modele izb przemysłowo-handlowych reprezentują odmienne formy instytucjonalizacji więzi ekonomicznej wśród społeczności przedsiębiorców: dobrowolną i obligatoryjną. Dochodzi do prawidłowego wniosku, iż działające po 1998
roku w Polsce izby przemysłowo-handlowe funkcjonując w systemie prawa prywatnego posiadają status stowarzyszeń dobrowolnych, i jako takie nie stanowią instytucji samorządu gospodarczego. Inna sytuacja występuje w Niemczech i inaczej było w II Rzeczypospolitej, co jak słusznie podkreśla Autor, nie pozostaje bez wpływu na relacje izb przemysłowo-handlowych z administracją rządową i samorządu terytorialnego”.
Z recenzji prof. dr. hab. Zdzisława Puśleckiego
(Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)